Acta Ethnologica Danubiana

A komáromi Etnológiai Központ Acta Ethnologica Danubiana (AED)címmel jelenteti meg évkönyvét. A 2004. évi (5-6. szám) nyolc tanulmányt és egy kisebb közleményt tartalmaz.

A Münchenben élõ Vajda Lászlónak egy németül megjelent tanulmányát „A mi csoportunk és az idegen csoportok” címmel adja közre az AED (11-22. p.). A Szlovák Tudományos Akadémia Etnológiai Intézetében dolgozó Rastislava Stolièná „A táplálkozás mint etnoidentifikációs” jegy c. tanulmánya a juhtúróból készült ételeket, fõként a – Magyarországon sztrapacskaként ismert – brindzás vagy juhtúrós galuska szlovák nemzeti étellé válásának hátterét vizsgálja (41-52. p.) A szerzõnek 2003-ban önálló könyve jelent meg szlovákul az étkezés etnikai összefüggéseirõl (Rastislava Stolièná-Mikolajová: Jedlo ako kµúè ku kultúre. (Az étel mint kulturális jel) Bratislava, 2003. A szerzõ többi munkáját ld. a szlovákiai etnológia bibliográfiai gyûjteményében: http://www.etnologia.sk/publikacie.htm.

Liszka József a „Differenciáltság és homogenizálódás a szlovákiai magyarok 20. századi népi kultúrájában” magyarul már korábban megjelent tanulmányát szlovák nyelven közli az AED (41-53. p.) Az eredeti magyar változat az OSZK Elektronikus Periodika Adatbázis honlapján tekinthetõ meg: http://epa.oszk.hu/00000/00033/00010/liszka2.htm.

A tornaljai Kulturális Antropológiai Mûhely vezetõje, Puskó Gábor Romák és parasztok – fehérek és cigányok. Néhány alapvetés a roma/nem roma egymás mellett élés problematikájához Tornalján az ezredforduló környékén címmel közöl tanulmányt (57-81. p), amely az Intézetünk és a Szlovák Tudományos Akadémia Etnológiai Intézete által kezdeményezett Nyelv- és iskolaválasztás a szlovákiai gömöri romák körében címû kutatás keretében, az Arany János Közalapítvány támogatásával készült.